TUTORIÁL AFTER EFFECTS SK

Tutoriál After Effects SK je projekt, v ktorom sa snažím odovzdať moje vedomosti a skúsenosti s programom AE. Sú to videa na youtube, vďaka ktorým pochopíte komplikovaný program a naučíte sa v ňom pracovať. Týchto základných 8 videí je určených pre úplných začiatočníkov, no možno si tam nájde niečo aj niekto, kto už tento program ovláda. V budúcnosti plánujem natočiť ďalšie video tutoriály. Ak si začiatočník tak to aspoň skús a daj vedieť na youtube v komentároch či som ti pomohol a niečo ťa naučil :) 

Okrem tohto projektu som sa stal lektorom Learn2code, kde si môžte kúpiť rôzne kurzy a medzi nimi aj 2,5 hodinový kurz v programe After Effects. Po absolvovaní kurzu dostaneš certifikát.


01. Prispôsobenie programu

Predtým ako začneme pracovať je dobré aby sme program pochopili. Preto si v prvej kapitole vysvetlime čo je to okno/panel, prispôsobíme si našu pracovnú plochu a nastavíme si klávesové skratky aby sa nám pracovalo pohodlne.


02. Nastavenie kompozície a projektu

Po nastavení programu si musíme najprv vytvoriť projekt / kompozíciu. Vysvetlíme si aký je medzi tým rozdiel. Nastavíme si kompozíciu a naučíme sa robiť pre-kompozíciu.


03. Editácia vrstiev

Všetko s čím budeme pracovať, či je to zvuk, video, obrázok alebo čokoľvek iné vidíme na našej časovej osi. Všetko sú to vrstvy. V tejto kapitole si ukážeme ako tie vrstvy vkladať do programu,  ako zmeniť ich veľkosť, pozície, ako ich oddeliť, predeliť a veľa iného...


04. Transform pojmy - Vytvorenie animácie

Všetkých 8 videí je naozaj dôležitých. No ak nepochopíte tieto transform pojmy tak prídete o veľa možnosti. Cez transform vieme meniť pozíciu vrstvy, vieme ju rotovať, približovať, meniť prehľadnosť. Pri nich máme tzv. budíky vďaka ktorým dokážeme robiť animácie. S týmito budíkmi sa stretneme aj pri efektoch, preto je to asi najdôležitejšia časť.


05. Aplikovanie efektov

Keďže ide o program After Effects tak samozrejme v ňom vieme aplikovať veľa efektov. Ukážeme si akým spôsobom sa aplikujú efekty na písmo, na video, ako tie efekty upravovať a pracovať s nimi. Ukážeme si aj veľmi dôležitú časť postprodukcie ak natáčate videa a to je farbenie obrazu, ale aj ako stabilizovať roztrasené zábery.


06. Maskovanie

Maskovanie je v skratke vyrezanie určitej oblasti z videa. Určite ste už videli videa ako ľudia prebehujú tesne popred idúci vlak. V skutočnosti to natáčajú na dvakrát, bez toho aby pohli kamerou. Natočia vlak, a potom seba ako prebehujú cez koľajnice. Vďaka maske dokážu spojiť tieto videa. Ak máte AE 2019 a novší viete vďaka maskovaniu aj vymazať nejaký objekt  z videa. Napríklad ak máte záber z dronu a je tam človek, alebo auto, ktoré vám kazí záber. Jednoducho tento objekt označíte a vymažete. Ako bonus vám v tomto videu ukážem ako pracovať s green screen videom, teda ako vymazať zelené pozadie.


07. Ako uložiť projekt

Ukážeme si ako si uložiť rozpracovaný projekt, a neskôr v ňom mohli pokračovať a to kľudne aj na inom počítači. Ukážem vám čomu sa vyvarovať a ako si nastaviť auto-save / automatické ukladanie projektu.


08. Ako uložiť / renderovať video

Ukážeme si 2 spôsoby ako z projektu dostať finálne video. Jeden klasický render priamo v AE a druhý pomocou programu Media Encoder. Povieme si aj ich výhody a nevýhody.


Toto je základných 8 videí. Ďalšie tutoriály nájdeš na mojom youtube kanály, alebo si môžeš kúpiť online kurz v learn2code.